Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

Tarihçe

1963 yılında ana kuruluşu TPAO’nun TP markasıyla kurduğu akaryakıt istasyonları, 16 Şubat 2006 tarihinde TPIC’in alt kuruluşu olarak TP Petrol Dağıtım LTD. adı altında kurulmuş; 15 Ocak 2007 tarihinde ise akaryakıt pazarlama faaliyetine başlamıştır. 16.07.2009 tarihinden itibaren TP Petrol Dağıtım AŞ olarak faaliyetlerine devam eden Türkiye Petrolleri’nin öncelikli amacı, her ilde bayi ağını genişletmektir. Şirket, paydaşlarına dürüst ve ilkeli bir çalışma ve devlet güvencesi sunmaktadır. 2012 yılının ilk altı ayında 160 istasyona ulaşan Türkiye Petrolleri, 2011 yılında akaryakıt satışlarında en büyük işlem hacimli 8 şirket arasına girmiş, siyah ürün satışlarında 5. büyük şirket olmayı başarmıştır. TP, 2012 yılında ise toplam akaryakıt satışlarında 6. büyük şirket olmuştur. Nisan 2013 itibariyle 195 istasyon sayısına ulaşan TP, son bir sene içinde en hızlı büyüme gösteren akaryakıt şirketi olmuştur.
Milli akaryakıt dağıtım şirketimiz TP Petrol Dağıtım AŞ,
Resmi Gazete'nin 22 Ocak 2013 tarih ve 28536 numaralı sayısında yer alan 2012/4152 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla TPAO'ya bağlı TPOC'a devredilmiştir.

TP, dağıtım şirketi olabilmenin en önemli temel şartı olan depolama ve lojistik altyapı çalışmaları çerçevesinde, Dörtyol (94.000 m3), Kırıkkale (21.000 m3) ve İzmit (10.000 m3) depolarını hizmete açmıştır. Ege bölgesinde depo yapımı için İzmir-Aliağa’da arazi satın alınmıştır. Ayrıca; İzmit, İstanbul, Karadeniz, İzmir ve Trakya gibi stratejik noktalarda yeni ikmal, depolama tesisleri kurulması ve faaliyete geçirilmesi için çalışmalar devam etmektedir. Dörtyol Dolum Tesisinde mevcut kapasiteye ek olarak, 16.000 m³’lük benzin-motorin, ihrakiye için ise 45.000 m³’lük fuel oil ve Motorin-Marin dizel tanklarının projelendirilmesi tamamlanmıştır; ayrıca, akaryakıtın istenilen kalitede temini, sevkiyat sorunlarının önlenmesi ve akaryakıt dağıtımının kendi kontrolünde yapılabilmesi için Avrupa Birliği normlarında bir tanker filosu oluşturmuştur.
 
TP, dağıtımını yaptığı akaryakıtı; iç pazarda Tüpraş Rafinerileri’nden ve dağıtıcılar arası ticaret kapsamında diğer dağıtım şirketleri depolarından, dış pazardan ise TPIC aracılığı ile ithalat yoluyla temin etmektedir. TP, ülke genelinde toplam 14 farklı noktadan ikmal yaparak, bayilerine ve diğer müşterilerine en yakın yerden ikmal imkanını sunmuş olup, 200’ün üzerinde noktaya ürün teslimatı yapmaktadır. 

Otomasyon çalışmaları çerçevesinde, akaryakıt istasyonları sahiplerine PDA cihazları üzerinden istasyon bilgilerini takip edebilmelerini sağlayacak bir altyapı hazırlanmıştır. Bu sistem ile tüketici, TP istasyonlarından satın aldığı  yakıtın üretimden pompa çıkışına kadar geçen her bir adımını  takip etme imkanına kavuşmuştur.  TP istasyonlarında etkin otomasyon sisteminin kurulmasının hemen ardından 'OTOYAKIT' sistemini uygulamaya alan TP, çalıştığı  kurum ve kuruluşlara kaliteli hizmet sunma yolunda önemli bir adımı  daha gerçekleştirmiştir. TP,  “Mutlak Müşteri Memnuniyeti” prensibi doğrultusunda 2010 yılı itibari ile 'Credi TP' uygulamasına başlamıştır. 'Credi TP' müşterilerine akaryakıt alımında, anında % 3 indirim sağlamakta. Kaliteli ürün ve müşteri odaklı hizmet sunan, yaratıcı çözümleri ve olumlu yaklaşımlarıyla, performans ve kar odaklı, sürekli gelişerek büyüyen TP Petrol Dağıtım AŞ., sektöre yön veren  lider  firmalardan biridir.

Kuruluşundan bu yana Türkiye Petrolleri, sektörde dengeleyici bir rol üstlenmektedir. Gerek perakende pazarda ve gerekse büyük ölçekli ihalelere katılım sağlayarak rekabeti tetiklemekte ve böylece tüketiciye katkı sağlamakta. Dinamik bir yapıyla sürekli gelişen Türkiye Petrolleri, özellikle şehir merkezleri ağırlıklı olmak üzere, il ve ilçe merkezlerinde akaryakıt dağıtım faaliyetleri gerçekleştirmekte ve etkin kaynak kullanımı, esnek ve ilerleyen yapısı ile de alternatif çözümler sunmakta.

Türkiye Petrolleri, bir yandan da kamu kurum ve kuruluşları  ile stratejik iş birliği çalışmaları yürütüyor. Bu çerçevede Türk polis teşkilatı mensuplarının üye olduğu Polis Yardımlaşma Sandığı (POLSAN) ile önemli bir işbirliğine imza atan Türkiye Petrolleri, (Yozgat, Ankara, Kırıkkale ve Lüleburgaz istasyonlarının yanı sıra) yeni yatırım projelerini de gündemine alıyor.Akaryakıt pazarında yerli bir marka olarak sektörün en büyük oyuncuları arasındaki yerini sağlamlaştırmak amacıyla, Türkiye genelinde Aliağa, Batman TPAO, Batman TÜPRAŞ, Marmara Ereğlisi, İzmit-Körfez, Kırıkkale Depo, Kırıkkale TÜPRAŞ, Mersin, Hatay Dörtyol Depo ve Giresun’da irtibat ofisleri açan Türkiye Petrolleri, Türkiye üzerinde kesintisiz iletişim ve erişim için tüm bölge ve istasyonlarında internet erişimi ve otomasyon destek sistemlerini hayata geçirerek bayilerine 365 gün 24 saat hizmet verebilecek altyapı çalışmalarını tamamlamıştır.

'Müşteri memnuniyeti' kapsamında tüketicilerine Müşteri Hizmetleri Hattı, SMS bilgilendirme hizmeti ve Google Maps yardımıyla en yakın istasyon ve fiyat bilgilerini ileterek hizmet ağı genişetilmektedir. Bayilerinin sürekli eğitimi amacıyla çalışmalarını devam ettiren TP, 'Mobil Eğitim' uygulamaları ile de Türkiye’nin her bölgesinde ki istasyonlarına dahi hızlı ve etkin bir şekilde güncel eğitimler verebilmektedir.

Türkiye Petrolleri, kalite düzeyinin yükseltilmesi ve verimliliğin arttırılması amacıyla ISO 9001, ISO 14001 ve OHSAS 18001 standartlarının tüm gerekliliklerini sağlayarak kalite belgelerini de almış bulunuyor. Çalışanlarının gelişimini bu standartlar
doğrultusunda destekleyen TP Petrol Dağıtım AŞ, “Yangınla Mücadele ve Temel İş Güvenliği”, “OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği”,  “ISO 14001 Çevre Yönetimi” ve “Güvenli ve İleri Sürüş Teknikleri” gibi birçok eğitim programını gerçekleştirdi. Sağlığa, emniyete ve çevreye duyarlı olan, değerlerinden güç alarak kaliteli ürün ve müşteri odaklı hizmet sunan, yaratıcı çözümleri ve olumlu yaklaşımlarıyla, sürekli gelişerek büyüyen Türkiye Petrolleri, sektöre yön vererek, bayrağını  zirveye taşımayı ve liderliği hedefliyor.